PABANDYKIME APGAUTI LAIKĄ

Kol esame jauni, oda mums nekelia didelių rūpesčių. Deja, jaunystė – labai trumpas amžiaus tarpsnis, o bėgantis laikas pirmiausia atsispindi mūsų veide. Žiūrėjimas į veidrodį ir graudūs rypavimai apie tekančius metus nepadės atsikratyti vis labiau ryškėjančio raukšlių tinklelio apie akis ar atsiradusių pigmentinių dėmių. Odą reikia prižiūrėti taip rūpestingai, kad aplinkiniai galėtų stebėtis jūsų brandžiu grožiu ir mokėjimu mylėti gyvenimą. Beje, dabar moterims ir grožio specialistams į pagalbą ateina… lazerio technologijos.

Oda auga ir vystosi kartu su pačiu organizmu. Taigi nėra žmogaus, kurio veido odos nepaliestų laikas – ilgainiui lėtėja odos ląstelių regeneracija, storėja jos raginis sluoksnis. Neišvengiamai lėtėja ir riebalinių liaukų veikla, tad oda netenka drėgmės, ima mažėti jos elastingumas, išplonėja epidermis, atsiranda nelygumų ir veidą ima vagoti raukšlelės. Be to, žmogaus išorėje atsispindi ir gyvenimo būdas, visos neigiamos emocijos, nemiegotos naktys bei jaunystėje gautas ultravioletinių spindulių kiekis.

Odos struktūra

Odą sudaro trys sluoksniai: epidermis, derma (tikroji oda) ir paodis. Odos senėjimo procesai vyksta giliajame jos sluoksnyje – dermoje, sudarytoje iš kolageno ir elastino skaidulų (tarpelius tarp jų užpildo vandeninis gelis). Tai pagrindinės odos “statybinės” medžiagos. Kolageno skaidulos – tarsi odos karkasas, suteikiantis jai stiprumo ir tamprumo, o elastinas, atvirkščiai, suteikia odai elastingumo. Tačiau su metais lėtėja odos ląstelių pagrindinio baltymo –kolageno – gamyba, prastėja šių ląstelių išvaizda, oda pradeda glebti. Būtent dermos sluoksnyje atsiranda daugelis veido raukšlių ir nelygumų. Yač ryškiai tai pastebima atvirose kūno vietose – rankose ir veide. Tiesa, ne visiems vienodai. Kada ir kiek šių senėjimo ženklų išryškės, užkoduota mūsų genuose, bet daug kas priklauso ir nuo to, kaip prižiūrėsime odą. Jau nuo 30-ies metų reikėtų itin kruopčiai rūpintis oda, nepagailėti pinigų kokybiškai kosmetikai, tačiau nuo 40-ies vien su kosmetika, vien su lengvomis priemonėmis jau neišsiversime, tenka prisiminti ir pigmentinių dėmių naikinimo, ir pačių raukšlių lyginimo (vienu ar kitu būdu) procedūras.

Atgal į jaunystę?

Pasak grožio lazerių klinikos “Estetus” lazerinės dermatologijos specialistės Gražinos Meilutienės, odai atjauninti palyginti seniai naudojami lazeriai. Tiesa, anksčiau odos defektų šalinimas lazeriu buvo sudėtinga, nemaloni ir ilga procedūra. Dabartiniai naujos kartos lazeriai veikia visai kitokiu principu. Beje, jaunesnio amžiaus moterims, kai odos problemų dar nėra daug, puikiai tinka ir intensyvios pulsinės šviesos (IPŠ) procedūros. Jų skaičius priklauso nuo pacientės amžiaus ir odos būklės (paprastai ciklas – 6 procedūros, atliekamos kas dvi savaites). Po tokio procedūrų ciklo oda tampa stangresnė, elastingesnė, išsilygina smulkios raukšlelės. Tačiau jeigu moteris yra vyresnio amžiaus (vyresnė nei 40-ies metų), raukšlės yra gilios, o skruostai “nusmukę”, geriausiai tiktų frakcinis odos atnaujinimas lazeriu.

G. Meilutienė pabrėžia, kad geriausių rezultatų pasiekiama derinant lazerio procedūras, plastinę chirurgiją ir kosmetikos priemones, kitaip tariant, kai kurias odos problemas galima spręsti taikant lazerį, kitas – su plastikos chirurgų pagalba, o kai kada užtenka ir kokybiškų kosmetikos priemonių (kremų, prausiklių ir pan.). Beje, jų reikia ir po odos atnaujinimo procedūrų, nes jeigu pasikliausime tik lazeriu efektas nebus toks, kokio tikėjomės.
Pirmiausia – specialistų konsultacija.

Jeigu moteris nusprendė, kad jai reikalinga odos jauninimo procedūra, pirmiausia jai teks pasikonsultuoti su grožio klinikos gydytoja dermatologe ir lazerio specialiste. Jos apžiūri pacientės odą ir išsiaiškina, kuris odos jauninimo variantas labiau yra priimtinas ir tinkamas (tai, kaip jau minėjome, priklauso nuo amžiaus ir odos būklės). Taip pat kalbantis paaiškėja, ko moteris tikisi, ko nori pasiekti, nes vienai moteriai (tarkim, net šešiasdešimtmetei) užtenka kiltelėti pasmukusius skruostus, kad ji jaustųsi puikiai, o kita būtinai norės viso veido atjauninimo procedūros. Beje, lazeris – gudrus daiktas, jis pats nuskenuoja odą ir rekomenduoja (parodo ekrane), kokių būtent procedūrų reikia esant vienai ar kitai odos būklei. O klientė ar klientas renkasi pats. Tačiau nuo 45-erių metų vis dėlto rekomenduojama atlikti viso veido atjauninimą, nes amžių išduoda ne tik patamsėję, raukšlelių voratinkliu “papuošti” paakiai, bet ir kitos veido vietos.

Vienintelė kontraindikacija – moters nėštumas. Geriau tokią procedūrą atlikti jau pagimdžius vaikelį. Beje, kartu moteris galės atsikratyti ir po gimdymo atsiradusių strijų. Nepatartina daryti šios procedūros ir tuo atveju, jeigu kamuoja kažkokia odos liga, jeigu veidas išbertas, yra spuogų. Pirmiausia odą reikia išgydyti, o tada imtis grožio procedūrų.

Protingasis lazeris

G. Meilutienė pabrėžia, kad procedūros lazeriu yra natūralus odos skatinimo atsinaujinti procesas. Jo metu nenaudojami jokie užpildai ar medikamentai. Kaip veikia frakcinis lazeris? Mūsų pašnekovė šypsodamasi pasakoja, kad frakcinio atjaunimo procedūros metu odoje lazeriu “išgręžiama” labai daug plonų ir gilių mikrovamzdelių (kiti lazerio specialistai juos vadina stulpeliais), primenančių mažus taškelius, nors žmogus nejaučia jokio skausmo. Beje, prieš procedūrą oda nuskausminama specialiu kremu. Padarius tokius odos įpjovimus, pašalinamos senos paviršinio odos odos sluoksnio ląstelės, kartu veikiami ir gilieji odos sluoksniai, sunaikinamos senosios elastino ir kolageno skaidulos. Šalia esančios sveikos to paties kolageno ir elastino ląstelės iškart pradeda dalytis ir užima tuščias vietas, taigi sužadinamas stiprus odos atsinaujinimas – susidaro naujas kolageno ir elastino tinklas. Tariant paprasčiau, atauga šviežia nauja oda, be pigmentinių dėmių, su labai išlygintom raukšlelėm ir be randelių. Beje, frakcinis lazeris labai tinka ir randams lyginti. Frakcinio odos atnaujinimo rezultatai: išsilyginusios raukšlės, skaisti, stangri oda, susitraukusios poros, vėl pakelti nukarę skruostai. Jau po vienos procedūros net 40 proc. pagerėja odos išvaizda ir būklė. O laikui bėgant (dar pusę metų) odos išvaizda tik gerėja. Per tą laiką dermoje vis dar gaminasi naujos kolageno ir elastino skaidulos, derma visiškai pasikeičia ir išryškėja visi gydymo rezultatai. Šiuo metodu galima atjauninti ne tik veido, bet ir kitų kūno sričių (rankų, kaklo) odą. Žinoma, vienokie rezultatai gaunami, jei procedūra atliekama 30-metei, kitokie – 60-metei.

Po procedūros

Veido frakcinio odos atjauninimo procedūra trunka pusantros valandos. Pati procedūra užtrunka tik pusę valandos, tačiau odą nuskausminus tenka keliolika minučių palaukti, o po procedūros oda dar 15–20 min. patepama vėsinamuoju geliu, nes jaučiamas tarsi perštėjimo jausmas, tad odą tenka raminti. Oda atrodo tarsi ilgai pabuvus saulėje – raudona, kitą dieną gali šiek tiek patinti (vėlgi priklauso nuo odos būklės, vieniems tinsta, kitiems – ne). Beje, patinimas labai greitai atlėgsta. Iš karto po procedūros galima važiuoti namo, o kitą dieną eiti į darbą, tik mėnesį laiko reikia saugotis saulės, t. y. naudoti apsaugos nuo saulės priemones (SPF ne mažesnis kaip 30).

Kol oda yra raudona (apie porą savaičių) pakanka ją tepti drėkinamuoju geros kokybės kremu, nes oda jį sugeria dideliais kiekiais. Po to odos priežiūra įprasta – vakare kruopščiai nuvalyti makiažą, nuprausti veidą ir teptis kremu. Odos būklė akivaizdžiai pagerėja jau po vienos procedūros, tačiau jų gali prireikti ir daugiau – dviejų, trijų, kartais net keturių. Tarpai tarp procedūrų – mėnuo. Tiesa, gali praeiti ir daugiau laiko, nes, kaip minėjome, po procedūros pusę metų odos būklė tik gerėja. Gydymo rezultatai būna akivaizdūs 5–7 metus. Aišku, tam įtakos turi moters amžius (kuo moteris vyresnė, tuo greičiau jos oda vėl ima senti).

Ką dar gydo lazeris?

Spuogus. Aknės spuogų atsiradimo priežastis – odos folikulų uždegimas, kurį sukelia riebalų perteklius poodiniame sluoksnyje ir ten patekusi P. Acnes bakterija. Naudojant intensyvią pulsinę šviesą (IPŠ) arba lazerį, dideli, raudoni spuogai išgydomi per 3–6 procedūras. Švelniai ir neskausmingai lazerio spinduliu kaitinant viršutinį odos sluoksnį aplink spuogų viršūnėles, užkertamas kelias bakterijai plisti – mažėja odos paraudimas, riebalų liaukų aktyvumas, taigi ir odos riebalų gamyba.

Pigmentines dėmes. Impulsinio lazerio šviesa selektyviai veikia melanino kaupimąsi, t. y. nepažeisdama odos vientisumo, “žudo” melanocitus ten, kur yra pernelyg daug pigmento. Lazeriu paveikti odos ploteliai per 9–17 dienų nusilupa, pigmentinės dėmės išnyksta.

Naikina tatuiruotes ar permanentinį makiažą. Lazerio spindulys skaido tatuiruočių ar permanentinio makiažo pigmentą, dėmės šviesėja, blykšta, darosi mažiau pastebimos. Beje, lazeris neveikia normalių pigmentinės odos ląstelių.

Naikina randus ir strijas. Visiškai panaikina mažesnius ar sumažina didesnius traumų, nudegimų, pooperacinius bei jaunatvinių spuogų (aknės) randus.

Šalina nepageidaujamus plaukelius. “ND: Yag Long pulse” lazeriu galima šalinti nepageidaujamus plaukelius. Lazeris išskiria didžiausios galios monochromatinę (vieno bangos ilgio) šviesą, t. y. tiksliai sunaikina plauko folikulą ir aplinkines ląsteles, iš kurių formuojasi plauko užuomazga. Tokiu būdu plaukai pašalinami ilgam.

Kreipiasi ir vyrai

Pasak G. Meilutienės, šiuolaikiniams vyrams irgi reikia grožio procedūrų. Dažniausiai jie nori atsikratyti sužalojimų ar nudegimų randų, spuogų paliktų randelių. Tiesa, vyrams tinka ir visos kitos grožio lazerio klinikoje “Estetus” atliekamos procedūros; kraujagyslių kapiliarų šalinimas, spuogų gydymas, odos jauninimas bei atnaujinimas ir kt. Klinikos vadovė sako, kad trečdalį pacientų sudaro vyrai.