Iki šiol buvo neįmanoma pilnai pašalinti randelių likusių po jaunatvinių (aknė) spuogų „periodo“. Laimei, medicina nestovi vietoje ir dabar siūlo efektyvius šių problemų sprendimo būdus.
Randelių po spuogų šalinimas – tai bene populiariausia procedūra 20-35 metų amžiaus grupėje.
Dauguma turėjusių ar turinčių spuoguotą odą baiminasi (ir ne be reikalo), kad gali susiformuoti randeliai nuo spuogų. Randeliai nuo aknė spuogų atsiranda, kai oda pažeidžiama pakankamai giliai – papulinė – pustulinė aknė, mazgelinė – cistinė aknė, kada spuogai yra spaudinėjami, tikintis kuo greičiau jų atsikratyti ir kita. Šiuo atveju ir/ar bet kokiu būdu pažeidus spuogus, organizmas bando kuo greičiau užverti pažeistą vietą ir „skubėdamas“ sintezuoja pakankamai grubų jungiamąjį audinį, rezultate susiformuoja randeliai.
Randų tipai priklauso nuo aknės sužaloto gylio, uždegiminių procesų ir individualių kiekvieno žmogaus odos savybių.
Dažniausiai atrofiniai randai susiformuoja odos įdubose (dėl nepakankamo ar grubaus jungiamojo audinio); paprastai – jie lieka po aknės spuogų ar vėjaraupių.
Kartais jungiamasis audinys suauga net nepakenkiant odos vientisumui. Vienas pavyzdžių yra rando atrofijos formavimasis, taip vadinamos strijos.
Kaip žinia, randus, randelius po spuogų bei strijas yra labai sunku panaikinti, bet šiuolaikinės lazerių technologijos šią problemą išsprendžia frakcinio co2 lazerio dėka, šis lazeris gali sugriauti randelių, randų ar strijų audinį tam tikrame gylyje ir stimuliuojant skatina naujo sveiko audinio augimą.
Procedūros metodika
Randelių audinių atstatymas naujais sveikais audiniais pasiekiamas frakcinio co2 lazerio (DOT) technologijos dėka. Tai yra tūkstančiai mikroskopinių skylučių, pažeidžiančių jūsų odą, iki 1,6 mm gylio ir tuo pačiu priverčiančių pažeistos odos zonose ataugti (atsinaujinti) naujas odos ląsteles ir stimuliuoti naujo kolageno gaminimąsi. Šio proceso eigoje prasideda ląstelių atsinaujinimo procesas ir formuojasi sveikos struktūros jaunatviška oda, be jokių estetinių defektų.
Procedūrų rezultatai
Frakcinis co2 lazeris naikina„neteisingą“ randelio audinį ir stimuliuoja šiuose bei aplinkiniuose audiniuose naują kolageno ir elastino sintezę. Vietoje grubaus ir neteisingai susiformavusio audinio susiformuoja naujas. Po 4-5 procedūrų didesni randeliai išsilygina ir tampa vos matomi, o ploni randeliai dažniausiai išnyksta visai susiliedami su sveika ir nepažeista oda.
Procedūrų kursas
Kiek ilgai užtruks procedūra ir kiek procedūrų prireiks, priklauso nuo apdorojamo odos ploto ir problematinės odos pobūdžio.
Privalumai ir trūkumai
- Procedūra yra lengvai toleruojama;
- Neskausminga (naudojamas vietinis odos anestetikas);
- Trumpas reabilitacijos laikotarpis;
- Oda apsaugota nuo karščio pažeidimo;
- Maža procedūrinės pigmentacijos rizika;
- Gijimas ir naujos odos formavimasis gali trukti nuo 3 iki 6 dienų priklausomai nuo atliktos procedūros agresyvumo.
Procedūros neatliekamos
Turintiems onkologinių susirgimų, sergantiems ūmiom lėtinėm ligom, nėštumo atveju ir žindymo laikotarpiu.