Pigmentinių dėmių šalinimas lazeriu tai labai dažna procedūra atėjus rudeniui.
Pigmentinės dėmės odoje atsiranda esant melanino pigmento pertekliui. Pigmentinės dėmės, esančios paviršiniame odos sluoksnyje ( strazdanos, epidermio apgamai, saulės dėmės) ir gilesniuose odos sluoksniuose (apgamai , padidėjusi pigmentacija ) . Šiai dienai geriausias pigmentinių dėmių šalinimo būdas yra lazerio procedūra. Pigmentacijos šalinimas yra neinvazinis metodas, kuomet spindulio pagalba sunaikinamas padidėjęs pigmento kiekis odoje.
Paviršutines pigmentines dėmes galima pašalinti greitai, o pigmentinėms dėmėms, tūnančioms gilesniuose odos sluoksniuose, gali prireikti ir kelių procedūrų.
,,Amžiaus dėmės” arba ”pigmentacija” iššaukiamos dėl pernelyg didelio melanino pigmento kiekio odoje. Melaninas -medžiaga, kuri suteikia mūsų odai spalvą. Kai kurių veiksnių įtakoti (pvz.saulės) tam tikrose odos vietose pasireiškia pigmento padidėjimas, kuris ir iššaukia odos pigmentaciją, rudas dėmeles.
Kol melaniną gaminančios ląstelės – melanocitai dirba normaliai, nėra ko bijoti. Tačiau, kai dėl įvairių priežasčių kai kurios grupės melanocitų pradeda gaminti pernelyg didelį pigmento kiekį odoje, atsiranda pigmentinės dėmės . Jų spalva gali svyruoti nuo gelsvos iki tamsiai rudos ir dažniausiai atsiranda atvirose kūno vietose, tokiose kaip: veide, ant rankų, kaklo ir iškirptės srityse.
Rudos dėmės ( hiperpigmentacija) gali atsirasti bet kuriame amžiuje , bet dažniausiai – vyresniame amžiuje.
Pigmentinių dėmių klasifikacija
Strazdanos – tai pigmentinės dėmės, kurios įgimtos ir yra susiję su padidėjusiu melanino aktyvumu.
Chloazmos, kitaip dar vadinamos rudmėmis. Tai rudos dėmės nelygiais kraštais, įvairių dydžių. Jų paviršius būna lygus. Gana dažnai pasitaiko nėščiosioms. Paprastai atsiranda ant veido, tačiau gali ir kitose vietose (pavyzdžiui, ant pilvo ar vidinės šlaunų pusės). Chloazmų atsiradimo priežastimi gali tapti geriami kontraceptikai, ginekologiniai susirgimai, kepenų ligos, ilgas deginimasis saulėje. Jų atsikratyti nesunku – nereikia jokio specialaus gydymo, užtenka viso labo nustatyti jų atsiradimo priežastį.
Lentigo – aiškiai apibrėžtos tamsiai rudos dėmės, šiek tiek iškilusios virš odos paviršiaus. Jų forma pailga arba ovali, jos pačios – maždaug vidutinės pupos dydžio. Atsiranda ir po vieną, ir po kelias. Išskiriamas jaunatvinis lentigo (atsiranda vaikams iki 10 metų – tai mažos dėmelės, panašios į apgamus) ir senatvinis (dėmės didesnės, maždaug iki poros centimetrų). Bėgant laikui, oda vis labiau linksta į hiperpigmentaciją.
Nevusai arba apgamai – sutinkami dažniausiai. Priklausomai nuo formavimosi pobūdžio, gali būti beveik juodi (dėl susikaupusių melanocitų) ir rausvi (susiformuoja iš kraujagyslių ir limfmazgių).
Estetus klinikoje pigmentacijos šalinimas atliekamas Candela Vbeam Perfecta ir Candela GentleMax lazeriais, kai kuriais atvejais – impulsinės šviesos aparatu.
Šiai dienai lazeriai yra pranašesni savo savybėmis ir gydymo galimybėmis nei kiti prietaisai. Lazerio spindulys taip paveikia odą, kad “iškelia” pigmentą iš dermos, šios ląstelės sunyksta, per 7-14 dienų nusilupa. Būtina pažymėti, kad oda nepažeidžiama. Po procedūros naudojamos drėkinančios priemonės, paspartinančios kokybišką odos gijimą ir lupimąsi, privaloma apsauga nuo saulės- SPF 50 kremas.
Taigi, lazeriai yra efektyviausia ir saugiausia priemonė, skirta pigmentinių dėmių šalinimui ir ne tik.
Pigmentinių dėmių atsiradimo priežastys būna įvairios:
- gaminamas pernelyg didelis melanino kiekis ;
- hormoniniai sutrikimai ;
- pernelyg didelis saulės įdegis ;
- traumos , ligos , apsinuodijimai ;
- ilgalaikis tam tikrų vaistų vartojimas.
Pigmentinių dėmių šalinimo mechanizmas
Pigmentacijos šalinimo principas paremtas ” taškine koaguliacija ” ląstelių su dideliu melanino kiekiu be šiluminio ar mechaninio pažeidimo odai. Ši technologija leidžia pašalinti melanino sankaupas nepažeidžiant aplinkinių audinių . Pigmentacijos šalinimas lazeriu yra saugus ir nekenkiantis paciento sveikatai.
Prieš pigmentacijos šalinimo procedūrą
Estetus klinikoje prieš bet kokią procedūrą pacientui yra atliekama išsami pirminė apžiūra , po kurios gydytojas nustato būtinų procedūrų kiekvienam pacientui skaičių atskirai. Taip pat nustatoma odos būklė , pigmentinių dėmių tipas, jų dislokacinė vieta, dydis ir gylis. Pacientas konsultuojamas, galima atlikti reikiamą procedūrą iš karto- tuomet gydytojo specialisto konsultacija nekainuos.
Procedūra
Pigmentacijos šalinimo procedūra dažniausiai būna neskausminga, tačiau kai kuriais atvejais gali lydėti toleruotinas skausmo pojūtis ar diskomfortas . Tokiais atvejais gali būti naudojama vietinė nejautra. Gydytojas, priklausomai nuo pigmento spalvos ir gylio parenka optimaliausią jūsų atžvilgiu režimą, susidedantį iš įvairių parametrų. Pacientas atsigula ant patogios kėdės, uždedami akiniai, apsaugantys akis nuo lazerio šviesos poveikio.
Po procedūros pigmentacijos zonos patamsėja . Po procedūros užtepamas ant odos paviršiaus specialus kremas, kad sumažinti patinimą ir diskomfortą.
Po procedūros
Po procedūros pigmentinės dėmės pradeda tamsėti ir po kelių dienų oda, kurioje vietoje buvo pigmentacija, pradeda pleiskanoti ir dėmelės lupasi. Kai kuriais atvejais pigmento patamsėjimas gali išlikti iki 1 mėnesio. Tada odos sritis, kurioje procedūra buvo atlikta , susitapatina su natūralia odos spalva. Svarbu tai, kad rezultatas yra ilgalaikis, pigmentas pašalinamas, o ne laikinai oda ”balinima”. Tinkamai prižiūrint ir saugant nuo saulės, galima pigmento neturėti labia ilgą laiką.
Pirmąją dieną po procedūros rekomenduojama nedrėkinti procedūros paveiktos vietos, netraumuoti, nemasažuoti. Pacientai turi vengti tiesioginės saulės šviesos 2-4 savaites po procedūros. Patartina naudoti kremus su maksimalia apsauga nuo saulės. Paprastai, norint visiškai pašalinti pigmentines dėmes gali prireikti 2-4 procedūrų. Intervalas tarp procedūrų yra 4 savaitės.