Kodėl vaikų ir jaunų moterų bei vyrų įdegis atrodo tolygus, bet vyresniame amžiuje kai kurių žmonių odos spalva nebe tokia, susidaro pigmentinių dėmių? Kaip jas šalinti, stabdyti jų atsiradimą?
AISTĖ BELIAUSKIENĖ
Gydytoja dermatovenerologė, mokslų daktarė, Lietuvos ir Europos dermatovenerologų draugijų narė.
Dėmės rodo patologinius pigmentinių ląstelių pokyčius. Paveldime jų kiekį ir aktyvumą, bet pastarąjį skatina įvairūs veiksniai. Saulė – reikšmingiausias iš jų. Reikėtų labai gerai įsidėmėti: kai oda nudega, joje įvyksta negrįžtamų pakitimų, be to, ji sumuoja saulės poveikį, patiriamą bėgant metams. Pas mus – ruduo, tad intensyviausios saulės metas baigėsi, tačiau kažkas keliaus ja pasimėgauti į pietus, kažkas vyks slidinėti į kalnus… Natūralių UV spindulių poveikio odai galimybė išlieka visus metus. Soliariumas taip pat provokuoja pigmentaciją, deja, jo populiarumas nemažėja. O naujausių tyrimų duomenimis, dėmių atsiradimą gali paskatinti netgi kompiuterių, išmaniųjų telefonų skleidžiama šviesa.
Skiriami trys dėmių tipai. Soliariniai šlakai – apvalios, aiškias, lygias ribas turinčios dėmės. Jos – rusvos, gelsvos, rudos, atsiranda atvirose saulei odos vietose. Dėl nesaikingo deginimosi (taip pat ir soliariumuose) tokių dėmių atsiranda vis jaunesnių žmonių (30–40 metų) odoje. Šlakai linkę didėti, tamsėti, kartais virsta pigmentinius apgamus primenančiais dariniais – seborėjinėmis keratozėmis. Pigmentacija po uždegimo susiformuoja buvusių spuogų arba kitų odos ligų, kosmetinių ir dermatologinių procedūrų bei traumų vietose.
Melazma pasireiškia tik veide. Tai – įvairių formų pilkšvo atspalvio rudos dėmės kaktos, skruostų, viršutinės lūpos, smakro srityse. Jas gali išprovokuoti per nėštumą pasikeitęs moteriškųjų hormonų kiekis organizme, kontraceptikai, kiaušidžių ir skydliaukės veiklos sutrikimai.
Tamsiai rudos, juodo atspalvio dėmės, ypač jei jos keičiasi, didėja, reikalauja ypatingo dėmesio, nes iš tokių, būna, išsivysto vėžys. Klaida jas veikti šviesinamosiomis ar kitomis priemonėmis nepasitarus su gydytoju dermatologu.
Apsauginiai kremai su SPF, cheminiai šveitikliai ir dermokosmetika – pagrindinės kovos su pigmentinėmis dėmėmis priemonės. Rekomenduojama nuolat tepti veidą kremu su SPF 20–30, o pavasarį, vasarą, atostogaujant pietuose, kalnuose – SPF 50+. Kartu gerai naudoti kosmetiką su melanino gaminimą slopinančiomis medžiagomis.
Ruduo ir žiema – tinkamas metas preparatams su rūgštimis. Kokybiška kosmetika saugi, efektyvumu nenusileidžia vaistinių medžiagų turintiems produktams. Pavyzdžiui, yra sukurta beorių buteliukų su pompomis technologija, leidžianti veikliąsias medžiagas susimaišyti prieš pat naudojimą. Taip užtikrinamas maksimalus jų efektyvumas. Vaistinėse ir grožio klinikose rasite produktų, kurių gamybai keliami dideli reikalavimai kalbant apie aktyvių komponentų kokybę ir saugumą, o veiksmingumas įrodytas klinikiniais tyrimais.
Tepamųjų vaistų ir kosmetikos priemonių įtaka soliariniams šlakams menka, jie efektyviau įveikiami krioterapija, vidutinio gylio cheminiu odos šveitimu, intensyvia pulsine šviesa, odos paviršių šalinančiais arba selektyviai pigmentą veikiančiais lazeriais. Kad išnyktų po odos uždegimų atsiradusios dėmės, būtina panaikinti priežastį – gydyti ligą, nutraukti procedūras. Kai nelieka priežasties, pigmentinės dėmės ilgainiui blykšta savaime, o gydomos tepamaisiais vaistais, kremais, cheminiais šveitimais arba lazeriais – daug greičiau.
Melazmai, kuri dažniausiai vargina moteris, įveikti reikia daugiausia pastangų ir kompleksinio gydymo. Jį sudaro stipri apsauga nuo saulės, pigmentą šalinanti ir melanino gaminimą slopinanti kosmetika, antioksidantai, vaistai ir neagresyvus gydymas lazeriu.
Šaltinis – LAIMĖ, 2018 lapkritis
Jei norite spręsti padidėjusios pigmentacijos problemas ir Jums reikalinga profesionalų pagalba, visada esate laukiami mūsų klinikose Kaune bei Vilniuje!
Būtina išankstinė rezervacija telefonu:
Kaune +370 63011177 | Vilniuje +37069071111 arba tiesiog žinute 📨