Ar pavojingi ant kojų atsiradę raudoni taškeliai – „braškės“ oda?

Paskelbta: 2021-08-04

Ko gero, ne vienas sunerimsta ant savo kojų pastebėjęs raudonų, kartais rudų ar net juodų taškelių. Kai kurie šį pakitimą vadina „braškine“ oda ir ieško būdų ją gydyti. Kas tai yra ir kokios to priežastys, atsako dermatovenerologė Gondinga Šliuževičienė.

Gydytoja nurodo kelias šios odos būklės priežastis:

– folikulitas – plauko šaknies maišelio uždegimas;

– tam tikros įgimtos odos ligos (folikulinė hiperkeratozė, įgimta ichtiozė ir kt.). Jas skatina plaukų skutimas, netinkama kosmetika, aptemptų rūbų dėvėjimas;

– fiziologinis odos sausumas;

– užsikimšusios odos poros.

Dažniausia „braškės“ odos priežastis – folikulitas. Jis gali prasidėti, kai skutantis mechaniškai atveriamos plauko maišelio žiotys ir pro jas patenka bakterijų, virusų, cheminių medžiagų ar kitų agentų, kurie ir sukelia uždegimą. Pasak „Estetus“ klinikos dermatovenerologė G. Šliuževičienės, esant folikulitui, susidaro kelių milimetrų mazgeliai, virš jų – smulkūs pūliniai su aplinkiniu rausvu uždegiminiu lankeliu.

Tuomet prasideda bėrimas plaukuotose odos vietose: pažeidžiamos kūno raukšlės (dėl prakaitavimo), kojos (dėl blogesnės kraujotakos), vyrams – barzdos sritis. Taip pat odos sritys po okliuziniais tvarsčiais, pleistrais, protezais, nuolat traumuojamos odos vietos. Odą gali niežėti, kilti deginimo jausmas, rečiau skausmas.

Folikulitas suaktyvėja žiemą

Gydytoja sako, kad metų laikai iš dalies turi įtakos šiai odos problemai. „Sausa oda žiemą tampa jautresnė ir pažeidžiamesnė, todėl dažniau matoma bėrimų. Be to, šaltuoju metų laiku dėvimi prigludę drabužiai stiprina patologinį procesą dėl mechaninės trinties.

Atlikus plaukų šalinimą skustuku ar epiliacinėmis priemonėmis papildoma trintis provokuoja odos porų užsikimšimą, plauko šaknies uždegimą, plaukų įaugimą“, – teigia G. Šliuževičienė. Taigi, žiemą itin svarbi tinkama odos priežiūra.

Dermatovenerologė priduria, kad dažniausios „braškės“ odos priežastys yra išoriniai dirgikliai, bet odos būklei įtakos daro ir maistas. Racionali mityba didina odos atsparumą išoriniams veiksniams, skatina regeneracinius procesus ir padeda sumažinti pažeidimų pasikartojimo riziką.

Geriausia prevencija – rūpestinga odos priežiūra

Norint išsigydyti „braškinę“ kojų odą, svarbu pašalinti uždegimo priežastį. Tam naudojamos antibakterinės priemonės, retesniais atvejais antibiotikai. G. Šliuževičienės teigimu, odą taip pat būtina nuolat drėkinti ir šveisti, kad atsinaujintų ląstelės, oda išliktų elastinga.

Siekiant apsisaugoti nuo folikulito, reikia vengti nereikalingo plaukų skutimo, trinties, braukiamųjų judesių, kontakto su cheminėmis, alergizuojančiomis medžiagomis, atlikus skutimą dezinfekuoti odos paviršių.

Nesiimant prevencinių ar gydomųjų priemonių, folikulitas gali sukelti tam tikras komplikacijas. „Dažniausiai tai išplitęs ir nekontroliuojamas alerginis ar infekcinis odos uždegimas, gali susiformuoti gilesnių odos sluoksnių pažeidimas, mazgeliai, randai, nuo UV spindulių – ir hiperpigmentacija“, – pabrėžia G. Šliuževičienė.